Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Historické zajímavosti - Beskydy - Církevní stavby a sakrální objekty - Třanovice - KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE V TŘANOVICÍCH


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

KOSTEL SV. BARTOLOMĚJE V TŘANOVICÍCH

Negarantovaná informace
WWW:http://www.farnost-hnojnik.cz
Pro detail klikni
Zobrazení na mapě

Původně sloužil svému účelu v Třanovicích kostel dřevěný. O něm a následující výstavbě zděného kostela však není ve farním archívu mnoho zmínek. Již před rokem 1654 stál v Třanovicích filiální kostelík sv. Bartoloměje, apoštola, ze dřeva. Měl věž u kostela. Ta byla později rozebrána a byla vystavěna nová věž na kostele. Kolem kostela bylo podloubí typické pro těšínské kostely. Stav kostela byl havarijní, proto byla provedena oprava a kostel byl znovu v r.1818 otevřen. Tak stál ještě až do konce století, ale pak bylo definitivně rozhodnuto, že bude vystavěn nový, již zděný kostel.

V blízkosti starého kostela se začalo se stavbou na podzim roku 1902. Stavěl stavitel Albert Dostal z Těšína. Dostavěn byl v roce 1904 a podle malé mramorové desky v presbytáři byl posvěcen arcib. komisařem z Těšína, Msgre. Sikorou, dne 26.12.1904, na svátek sv. Štěpána.

Třanovský kostel je zděný, postaven v novogotickém slohu s věží. Krytý je vídeňskou taškou, věž kryta plechem. Ze starého kostela byly do věže přeneseny 4 zvony. Uvnitř je dřevěný oltář, původní obraz sv. Bartoloměje se ztratil, na oltáři je dřevěná socha apoštola a socha sv.Leopolda a sv.Josefa. Lavice jsou dřevěné, rovněž kůr, na kterém jsou varhany. Kromě hlavního oltáře je malý mariánský oltář, nyní sloup s Božským Srdcem Páně. Po levé straně je malá sakristie, nad ní malá oratoř. Kostel je vybaven veškerým příslušenstvím ke konání bohoslužeb. Vedle kostela se nachází hřbitov.


V okolí 10 km najdete

Města a obce
TŘANOVICE
Historické zajímavosti
EVANGELICKÝ KOSTEL V TŘANOVICÍCH
HRANIČNÍ KÁMEN V TŘANOVICÍCH
Kultura
KNIHOVNA V TŘANOVICÍCH
ZELENÉ CENTRUM TŘANOVICE
Sport
SKI TŘANOVICE
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:


Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz