KRMELÍN

Negarantovaná informace
Místo:Obecní úřad
Adresa:ulice Kostelní, 739 24 Krmelín 70
Telefon:+420 558 674 085, 420 558 674 046
Mobil:+420 724 135 569
Email:krmelin@krmelin.cz
WWW:http://www.krmelin.cz
GPS:49°43'52,590"N, 18°14'5,700"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Katastr obce Krmelín má tvar trojúhelníku, je vzdálen asi 12 km severovýchodním směrem od Frýdku-Místku a hraničí s ostravskou aglomerací. Průměrná nadmořská výška obce je 247 m n.m., nejvyšší bod je Krmelínský kopec (327 m n.m.). Svým zvlněným terénem se řadí do podbeskydské pahorkatiny. Krmelín sousedí s obcemi Stará Ves nad Ondřejnicí, Brušperk, Paskov, Nová Bělá a Stará Bělá.

Status: obec
Celková výměra: 503 ha
Počet obyvatel: 2326 (k 1.1.2018)
Okres: Frýdek-Místek
Nadmořská výška: 264 m n. m.
Je členem:
Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice

HISTORIE

První zmínku o Krmelíně nacházíme v latinsky psané listině z roku 1447. Najdeme v ní slova "in villa Krmelyn" (ve vesnici Krmelíně).
V paskovské kronice je psáno, že ves Krmelín má zřídlo velice dobré pitné vody, u kterého zůstávají formani stát a krmí a napájejí své koně. Vedla tu totiž formanská cesta přes Hukvaldy, Brušperk, Starou Ves do Ostravy. Od slova "krmiti" je prý totiž odvozen název vesnice.
Existuje však jiný výklad vzniku tohoto názvu. Mohl totiž též vzniknout příponou - ín od osobního jména Krmela. Toto příjmení Krmela (Grmela) vzniklo asi od obecního jména grmela, majícího význam nešika, klacek.

PAMÁTKY, ZAJÍMAVOSTI

K místním památkám patří kostel sv. Jana a Pavla, modlitebna Církve československé husitské, několik křížů, kaplička a pomníky padlým v I. a II. světové válce. Své kouzlo má i místní vodojem o objemu 2x 20 000 m3 vody se sochařským dílem na Krmelínském kopci.

KULTURA

Občanům slouží místní knihovna s veřejným internetem.

SPORT, TURISTIKA

Ke sportu je využívána sportovní hala s přilehlým areálem s asfaltovým hřištěm na mezinárodní házenou a třemi antukovými tenisovými kurty. Projížďku na koni nabízí turistická jízdárna Moneta.

UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ

Příjemně posedět a posilnit se je možno v restauraci na Benátkách, Restauraci Nautilus - obecní dům, Hostinci na Světlově a v Bistru OZZY. U Hodže si můžete zahrát i bowling a ochutnat krmelínské pivo z minipivovaru. Na Šindlerově dvoře se nachází stylová restaurace s možností ubytování.

DOSTUPNOST

Vzdálenost vzdušnou čarou 10 km SZ směrem od okresního města Frýdek-Místek.

  • Vlakem: obec je bez železniční dopravy, nejbližší žst. Paskov (trať č. 323), vzdálenost 7 km.
  • Autobusem: Krmelín je velmi dobře spojen s Ostravou, autobusové linky jsou i do Frýdku-Místku.
  • Pěšky: zelená TZ směr Stará Ves nad Ondřejnicí a směr Paskov.
  • Na kole: cyklotrasa č. PG01 (Radhošťská), Ostravská B a U.
  • Autem: silnice II/486 z Brušperka, III/4841 z Paskova, I/58 ze Staré Vsi nad Ondřejnicí a Ostravy a III/4803 z Proskovic.

ZDROJ INFORMACÍ: OÚ KRMELÍN