SMRŽOVKA

Negarantovaná informace
Adresa:náměstí T. G. Masaryka 600, 468 51 Smržovka
Telefon:+420 483 369 311
Email:mesto@smrzovka.cz
GPS:50°44'21,310"N, 15°14'42,370"E
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

Město Smržovka leží v Jizerských horách mezi městy Jablonec nad Nisou a Tanvald. První zmínky o Smržovce pocházejí z roku 1586. Celé území bylo spravováno pány ze Smiřic, za vlády Ferdinanda II. byla část panství zkonfiskována a věnována vévodovi frýdlantskému. Za jeho vlády obec zaznamenala prudký rozmach a stala se střediskem textilního a sklářského průmyslu. Tradiční výroba bižuterie a hutního skla se zde zachovala až do dnešní doby.

Ze Smržovky pochází mnohonásobný český reprezentant v jízdě na saních Petr Urban, který vyrostl na zdejší sáňkařské dráze. Veřejnosti je stejně dobře znám i jako kreslíř–karikaturista. Jeho postavička Pivrnce v již u nás zlidověla, ve Smržovce má dokonce svoji Pravou Pivrncovu putyku.

Ve Smržovce najdeme i Skiareál Kedr, kde se koná zábavná zimní akce Lyžníci. Účastníci akce se dostaví v dobovém oblečení a s vybavením odpovídajícím předválečným létům provozují para slalom, sjezd na dojezd a hup-skok-let.

Město Smržovka se táhne podél Smržovského potoka v délce několik kilometrů. Leží v rekreační oblasti Jizerských hor a je střediskem letní i zimní turistiky. Vede zde hustá síť značených turistických cest, které vedou do celých Jizerských hor.